CU34E4CW
Maximize productivity with the CU34E4CW 34" WQHD monitor
Seamless visuals, enhanced productivity
Experience the power of performance with the CU34E4CW. This 34" UWQHD monitor delivers stunning visuals at a smooth 120Hz refresh rate, enhanced by Hardware Anti-Blue Light and HDR10 for eye comfort and vivid clarity. Equipped with a 90W PD docking station, Smart KVM for seamless device control, and a built-in 5MP webcam, it's the all-in-one solution for modern multitasking and efficient hybrid workspaces.
120Hz Refresh Rate
Height adjustable Stand
Anti-Blue light
90W PD / Docking
5MP Webcam
Smart KVM - MONITOR
Experience enhanced visuals with HDR10
Specifications
- Bezel type (front)3-sided frameless
- Removable stand
- Speakers
- Speaker power5 W x 2
- Kensington Lock
- I/O define: Connectors on rear cabinetVertical insert
- Quick release function
- VESA Mount screw SpecM4 x 10
- MonitorWebcam5MP Win Hello Webcam
- Bezel Colour (front)Black
- Bezel finishing (front)Texture
- Cabinet colour (backside)Black
- Cabinet finishing (backside)Texture
- Vesa wallmount100x100
- Digital HDCP (HDMI version)HDCP 1.4/2.2
- USB Hub
- USB fast charge port
- DP HDCP versionHDCP 1.4/2.2
- RJ451G
- HDMI2x 2.1 TMDS
- DisplayPortDisplayPort 1.4 x 1
- USB generationUSB 3.2 (Gen 1), 5 Gbit/s
- USB type downstream4 x USB-A
- Audio Output1x Audio out
- USB Type upstream2 x USB-C (1 x DP Alt Mode, 1 x Data), USB-C PD: 90W
- Screen size (inch)34.0
- Screen size (cm)86.36
- Flat / CurvedCurved
- Curvature Radius1500R
- Display hardness3H
- Panel treatmentAntiglare (AG)
- Pixel Pitch (mm)0.23175
- Pixels per Inch109.68
- Panel resolution3440x1440
- Aspect ratio21:9
- Panel typeVA
- Backlight typeWLED
- Max Refresh rate120 Hz
- Response time GtG4 ms
- Static contrast ratio3500:1
- Dynamic contrast ratio20M:1
- Viewing angle (CR10)178/178
- Display colours1.07B - 10 bit (8 bit + FRC)
- Brightness in nits350 cd/m²
- Panel Haze Value25%
- Panel IISA(2:3:5)
- Local Dimming ZonesGlobal Dimming
- Resolution nameUWQHD
- Tilt-5/21
- Height adjust (mm)180mm
- Swivel-180°~180°
- EAN4038986112963
- Warranty period5 years
- Power supplyInternal
- Power consumption on (typical) in watts38.0
- Power consumption standby in watts0.5
- Power consumption off in watts0.3
- Energy classD
- Product dimensions incl. base (WxHxD) mm808.8 ×401.6~581.6 x 252.2
- Product dimensions excl. base (WxHxD) mm808.8 x 365.4 × 101.5
- Packaging dimensions (WxHxD) mm930 x525 x 188
- Gross weight incl. package (in kg)13.81
- Net weight excl. package (in kg)10.09
- Product without stand (kg)7.33
- CB
- CE
- TUV-GS-Mark
- TUV Ergo
- EAC
- FCC
- UKCA
- Energy starEnergy star 8
- ECMA Eco declaration
- Product carbon footprint (PCF)
- WEEE
- REACH compliant
- RoHs compliant
- HF
- PVC/BFR free housing
- Mercury free
- Post-consumer recycled plastic85%
- EPA (latest version)
- Low Halogen
- CEC
- TCO CertifiedYes
- EPEATGold , Climate+
- Sync technology (VRR)Adaptive Sync
- Digital Signal Frequency Vertical48 -120 Hz
- Digital Signal Frequency Horizontal30 -190kHz
- HDR (High Dynamic Range)HDR 10
- Colour space (sRGB) CIE 1931 %120.6