24B35HM2
24" Full HD Display with 100Hz and Adaptive Sync
Empower your view, connect smart
The AOC 24B35HM2 features a 24" Full HD display with a 100Hz refresh rate, 1ms MPRT, and Adaptive Sync for smooth, responsive visuals. Enjoy eye comfort and an immersive viewing experience with low blue light, flicker-free technology, and a 3-side frameless design.
Adaptive sync
Low Blue Light
Flicker Free
Specifications
- Bezel type (front)3-sided frameless
- Minimalistic design
- Light FX (RGB)
- LED Logo Projector
- Removable stand
- Speakers
- Kensington Lock
- I/O define: Connectors on rear cabinetRear insert
- Quick release function
- Bezel Colour (front)Black
- Bezel finishing (front)Texture
- Cabinet colour (backside)Black
- Cabinet finishing (backside)Texture
- Vesa wallmount100x100
- Audio Input
- D-SUB (VGA)1x
- HDMIHDMI 1.4 x 1
- Screen size (inch)23.8
- Screen size (cm)60.5
- Flat / CurvedFlat
- Display viewing Area (HxW) in mm527,04 x 296,46
- Display hardness3H
- Panel treatmentAntiglare (AG)
- Pixel Pitch (mm)0.2745
- Pixels per Inch93.0
- Panel resolution1920x1080
- Aspect ratio16:9
- Panel typeVA
- Backlight typeWLED
- Max Refresh rate100 Hz
- Response time GtG4 ms
- Response time MPRT1 ms
- Static contrast ratio4000:1
- Dynamic contrast ratio20M:1
- Viewing angle (CR10)178/178
- Display colours16.7 Million
- Brightness in nits300 cd/m²
- Resolution nameFHD
- Tilt-5/25
- EAN4038986142182
- Warranty period3 years
- Power supplyExternal
- Power socketC13
- Power source100 - 240V 50/60Hz
- Power consumption on (typical) in watts20.0
- Power consumption standby in watts0.3
- Power consumption off in watts0.3
- Energy classE
- Product dimensions incl. base (WxHxD) mm540.6 x 415.4 x 185.9
- Product dimensions excl. base (WxHxD) mm540.6 x 321.2 x 35.8
- Packaging dimensions (WxHxD) mm615 x 272 x 93
- Gross weight incl. package (in kg)4.25
- Net weight excl. package (in kg)2.47
- Product without stand (kg)2.18
- ECMA Eco declaration
- Product carbon footprint (PCF)
- WEEE
- REACH compliant
- RoHs compliant
- PVC/BFR free housing
- Mercury free
- Recycable packaging material100 % recycable
- Low Halogen
- Carton materialPaper
- TCO CertifiedNo
- Sync technology (VRR)Adaptive Sync
- Colour space (sRGB) CIE 1931 %102.0
- Colour space (sRGB) CIE 1976 %97.7
- Colour space (DCI-P3) CIE 1931 %75.2
- Colour space (DCI-P3) CIE 1976 %77.8
- Colour space (Adobe RGB) CIE 1931 %75.6
- Colour space (Adobe RGB) CIE 1976 %83.7
- Colour space (NTSC) CIE 1931 %72.2
- Colour space (NTSC) CIE 1976 %85.2
- Colour space (BT 709) CIE 1931 %102.2
- Colour space (BT 709) CIE 1976 %97.7
- Colour space (BT 2020) CIE 1931 %53.9
- Colour space (BT 2020) CIE 1976 %56.7